Toto je starší verze dokumentu!


Výzkumný tým BIOELEKTROMAGNETISMU

Bioelektromagnetismus FBMI ČVUT

Výzkumný tým Bio-elektromagnetizmu se zabývá především návrhem přístrojového vybavení a metod pro lékařskou terapii a diagnostiku založenou na bázi interakce elektromagnetického pole s biologickými systémy.

Mezi hlavní terapeutické aplikace, kterým se tento tým věnuje, patří tzv. radiofrekvenční a mikrovlnná hypertermie, která se úspěšně využívá k léčbě rakoviny. Nejčastěji se tato metoda kombinuje s radioterapií nebo chemoterapií, kde i při snížení dávek radioterapie (zejména u rekurentních nádorů) napomáhá ke zvýšení celkové účinnosti léčby. Snížení dávek radioterapie dále vede k omezení nežádoucích vedlejších účinků léčby. Tým se v rámci terapie dále věnuje magnetickým a elektrickým neuro-stimulacím a radiofrekvenční ablaci. Mezi hlavní diagnostické aplikace patří např. neinvazivní monitorování teploty během termoterapie, glukózy v krvi nebo diagnostiky a klasifikace cévní mozkové příhody.

Dále se tým zabývá vývojem metod a systému povrchového mapování bioelektrické aktivity srdce. Pomocí této metody lze neinvazivně diagnostikovat procesy de/repolarizace komor srdce. To je zvláště důležité pro pacienty s více patologiemi, jako je infarkt myokardu nebo ischemie s mimoděložním činnosti v komorách.

V neposlední řadě se tým Bio-elektromagnetizmu zabývá návrhem anatomicky věrných fantomů biologických tkání a měřením jejich dielektrických vlastností.

České vysoké učení technické v Praze - Fakulta biomedicínského inženýrství, Katedra biomedicínské techniky

Nám. Sítná 3105, 272 01 Kladno, Česká Republika. Maps

Studentská vědecká konference REMMA

Pořádáme studentskou vědeckou konferenci Research in ElectroMagnetic Medical Applications (REMMA) věnovanou problematice využití mikrovlnného záření v léčbě a diagnostice.

Více informací: REMMA 2023

    • start.1692606190.txt.gz
    • Poslední úprava: 2023/08/21 10:23
    • autor: tomaspoko