Výzkumný tým Bio-elektromagnetismu se zabývá především návrhem přístrojového vybavení a metod pro lékařskou terapii a diagnostiku založenou na bázi interakce elektromagnetického pole s biologickými systémy.

{{http://eledia.science.unitn.it/|Eledia Researches Center

Mezi hlavní terapeutické aplikace, kterým se tento tým věnuje, patří tzv. radiofrekvenční a mikrovlnná hypertermie, která se úspěšně využívá k léčbě rakoviny. Nejčastěji se tato metoda kombinuje s radioterapií, kde i při radikálním snížení dávek radioterapie dochází ke zvýšení celkové účinnosti léčby. Snížení dávek radioterapie dále vede k omezení nežádoucích vedlejších účinků léčby. Tým se v rámci terapie dále věnuje magnetickým a elektrickým neuro-stimulacím.

Mezi jednu z diagnostických aplikací, které se věnujeme patří např. neinvazivní monitorování teploty a glukózy v krvi.

Dále se zabýváme diagnostikou a klasifikací cévní mozkové příhody. Máme vytvořen experimentální mikrovlnný systém který dále vylepšujeme. Zabýváme se měřením dielektrických vlastností tkání a fantomů tkání. Vytváříme anatomicky a dielektricky realistické fantomy hlavy s možnostmi vkládání fantomů cévních mozkových příhod. Aktivity spojené s diagnostikou a klasifikací cévních mozkových příhod jsou řešeny v rámci světové sítě výzkumných center ELEDIA Network, v rámci které je náš tým označený ELEDIA@CTU.

Také se tým zabývá vývojem metodami a systémem povrchového mapování bioelektrické aktivity srdce. Pomocí této metody lze neinvazivně diagnostikovat procesy de-/repolarizace komor srdce. To je zvláště důležité pro pacienty s více patologiemi, jako je infarkt myokardu nebo ischemie s mimoděložním činnosti v komorách.

Systém pro plánování hypertermické léčby - v tomto projektu je našim cílem vyvinout univerzální systém hypertermického plánování léčby aplikovaného v klinické praxi.

  • research.txt
  • Poslední úprava: 2023/02/02 13:56
  • autor: t.drizdal