Toto je starší verze dokumentu!


Výzkumný tým BIOELEKTROMAGNETISMU

Bioelektromagnetismus FBMI ČVUT

Výzkumný tým Bio-elektromagnetizmu se zabývá především návrhem přístrojového vybavení a metod pro lékařskou terapii a diagnostiku založenou na bázi interakce elektromagnetického pole s biologickými systémy.

Mezi hlavní terapeutické aplikace, kterým se tento tým věnuje, patří tzv. radiofrekvenční a mikrovlnná hypertermie, která se úspěšně využívá k léčbě rakoviny. Nejčastěji se tato metoda kombinuje s radioterapií nebo chemoterapií, kde i při snížení dávek radioterapie (zejména u rekurentních nádorů) napomáhá ke zvýšení celkové účinnosti léčby. Snížení dávek radioterapie dále vede k omezení nežádoucích vedlejších účinků léčby. Tým se v rámci terapie dále věnuje magnetickým a elektrickým neuro-stimulacím a radiofrekvenční ablaci. Mezi hlavní diagnostické aplikace patří např. neinvazivní monitorování teploty během termoterapie, glukózy v krvi nebo diagnostiky a klasifikace cévní mozkové příhody.

Dále se tým zabývá vývojem metod a systému povrchového mapování bioelektrické aktivity srdce. Pomocí této metody lze neinvazivně diagnostikovat procesy de/repolarizace komor srdce. To je zvláště důležité pro pacienty s více patologiemi, jako je infarkt myokardu nebo ischemie s mimoděložním činnosti v komorách.

V neposlední řadě se tým Bio-elektromagnetizmu zabývá návrhem anatomicky věrných fantomů biologických tkání a měřením jejich dielektrických vlastností.

České vysoké učení technické v Praze - Fakulta biomedicínského inženýrství, Katedra biomedicínské techniky

Nám. Sítná 3105, 272 01 Kladno, Česká Republika. Maps

První cena za nejlepší diplomovou práci

Ing. Hana Mózerová, doktorandka týmu Bio-Elektromagnetizmu, Katedry biomedicínské techniky FBMI ČVUT v Praze, vyhrála první cenu v soutěži o nejlepší diplomovou práci na prestižní mezinárodní konferenci IEEE MTT-S International Microwave Biomedical Conference (IEEE IMBioC) pořádané 14. - 17. prosince 2020 v Toulouse ve Francii.

Název prezentované diplomové práce je „Studie proveditelnosti mikrovlnného monitorování teploty v oblasti pánve léčené regionálním mikrovlnným hypertermickým systémem“. Ing. Hana Mózerová obdrží od sponzorů konference finanční odměnu ve výši 500 EUR.

2021/01/13 15:10 · tomaspoko

Úspěchy týmu Bio-elektromagnetizmu v soutěžích o nejlepší kvalifikační práce

Ing. Ondřej Fišer, Ph.D., a Ing. Matouš Brunát z týmu Bio-elektromagnetizmu, katedry biomedicínské techniky, Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT uspěli v soutěžích o nejlepší závěrečnou práci.

Ing. Matouš Brunát zvítězil v soutěži Engineering in Medicine and Biology (EMB) Chapteru Československé sekce IEEE o nejlepší diplomovou práci s názvem: „Aplikátor pro regionální hypertermii založený na bázi teorie metamateriálů“, kterou vypracoval pod vedením doc. Ing. Davida Vrby, Ph.D.

Dizertační práce Ing. Ondřeje Fišera, Ph.D. s názvem: „Microwave hyperthermia for treatment of head and neck tumors controlled by non-invasive temperature monitoring based on UWB radar“ byla odbornou porotou vybrána mezi 13 nejlepších prací v soutěži Siemens o nejlepší dizertační práci za rok 2019. Školitelem specialistou Ing. Ondřeje Fišera, Ph.D. byl doc. Ing. David Vrba, Ph.D.

2020/02/17 08:11 · tomaspoko

Bakalářské a diplomové práce pro studenty FBMI ČVUT

Přispějte v rámci bakalářské nebo diplomové práce k vývoji hypertermického systému nebo mikrovlnného zobrazovacího systému.

Vypisujeme témata na Týmové projekty 1 a 2, Bakalářské práce, Ročníkové projekty a Diplomové práce převážně na oborech Biomedicínský technik a oborech Biomedicínský inženýr na FBMI ČVUT. Nabízíme možnost vytvoření témat na míru.

Naše témata naleznete v systému projects.fbmi.cvut.cz

V případě zájmu o některé z našich témat se nám ozvěte, nebo se zastavte v naší kanceláři na Kokosu ve 4. patře!

2020/02/11 12:41 · tomaspoko

Mikrovlnný zobrazovací systém - Bioelektromagnetismus FBMI ČVUT

Zabýváme se především návrhem přístrojového vybavení a metod pro lékařskou terapii a diagnostiku založenou na bázi interakce elektromagnetického pole s biologickými systémy. Mikrovlnný zobrazovací systém je jeden z projektů, na kterém mohou studenti pracovat v rámci svých bakalářských a diplomových prací.

2020/02/11 12:32 · tomaspoko

Prusa i3 MK3S - jedna 3D tiskárna nestačí

Naše 3D tiskárna již vytiskla kilometry filamentu. Zvyšujícím se počtem studentů, projektů a členů našeho týmu stoupaly i nároky na 3D tisk. Proto jsme si pořídili novou Original Prusa i3 MK3S.

2020/01/09 14:35 · tomaspoko

Starší zápisky >>

  • start.1610547949.txt.gz
  • Poslední úprava: 2021/01/13 15:25
  • autor: tomaspoko